thumanalegjenda

Publikohet vëndi dhe data për nisjen e rindërtimit në Thumanë !

Ditën e djeshme Elvis Naçi postoi në Facebook mbi rindërtimin në Thumanë . Me atë të statusit Elvisi tregoi vendin dhe datën kur mbaron master-plani për rindërtimin e Thumanës .

Postimi i plotë i tij në Facebook :

Ky është vendi ku do ndërtohen Shtëpitë e Thumanës, më datë 25 shkurt mbaron Masterplani, po presim me padurim të ndërtojme Shtëpite për qindra Familje në Thumanë për të dërguar në vend amanetin e donacioneve të Shqiptarëve! Zoti i Gjithesise ju begatofte të gjithëve. Amin.

 

ndihma

Fondacioni Firdeus shpërndan ndihma në fshatrat e Tiranës !

Ditën e djeshme vullnetarët e Fondacionit Firdeus janë vënë në krye të detyrës për shpërndarjen e ushqimeve në shumë fshatra të Tiranës . Kjo shpërndarje ndodh çdo muaj ku rreth 1000 pako ushqimore shpërndahen për familjet e varfëra dhe me fëmijë jetim .

Për gjatë gjithë ditës së djeshme vullnetarët kanë levizur në shumë fshatra të Tiranës ku është bërë e mundur shpërndarja e ushqimeve . Zoti i shpërbleftë të gjithë kontribuesit !

projekt1

Elvis Naçi prezanton projektin e madh që do ndryshojë jetën e fëmijëve jetimë dhe në nevojë!

Projekti i rradhës në Fondacionin Firdeus është ndërtimi i një shkolle për fëmijët jetim !

Fokusi kryesor i Fondacionit momentalishtë janë fëmijët jetimë të cilët nuk kanë mundësi për tu shkolluar , ose fëmijët e varfër të cilët nuk kanë mundësi për tu shkolluar për shkak të kushteve të vështira .

Kështu nëpërmjet kësaj shkollë çdo fëmijë të marrë një profesion dhe pse jo të ndihmojë të tjerët në të ardhmen . – Kështu është shprehur Elvis Naçi në emisionin “Përballë” të Lutfi Dervishit .

Ndiq videon e plotë !

arjani

Fondacioni Firdeus dhuron 3500 euro për shqiptarin e sëmurë me kancer !

Ja plotësuam 3500 euro Arjanit me shpresën që ai të jetojë. Arjan Serveti 49 vjec është baba i 3 fëmijëve. Arjani vuan nga tumori malinj dhe data e operacionit është më 25 Janar në Bolonja. Familjarët kanë bërë përpjekjet e tyre dhe kanë arritur të mbledhin rreth 70% të shumës. Për të dhënë shpresë tek familjarët dhe shpresë për jetën e Arjanit, shuma e mbetur prej 3500 eurosh do të plotësohet prej Fondacionit Firdeus. I urojmë Arjanit dhe lutemi për shërim të shpejtë. Zoti i bekofte shqiptarët! Amin. – shkruan Elvis Naçi në profilin e tij në Facebook.

A8987562-B363-4386-9D1A-1A07DDB04CC2

Operohet nëna e Fatbardhës ! Si është gjëndja e saj ?

Fatbardha, vajza jetime e cila coptoi zemrat e Shqiptarëve me historine dhe vuajtet e saj kishte një brengë! Dëshironte që nëna e saj të shërohej, të ngrihej dhe të ecte! Jeta e tyre ishte ndërthurur mes vuajteve dhe dhimbjeve! Çdo sprove e kanë kaluar bashkë! Aksidenti i tmershem e la në karoce nënën e Fatbardhes!

Operacioni ishte i kushtueshëm dhe Fatbardha skishte mundësi të ndihmonte nënën e saj! Pamundësia nuk do te thoshte dorëzim për të! Ajo nuk u dorëzua por përkundrazi, ne shi dhe diell dilte ne çdo cep të Tiranës për të mbledhur shumën e operacionit! Fatbardha pa se te gjitha mundesite po zbeheshin derisa ju drejtua Shqiptareve! Shqiptaret siguruan te ardhurat e operacionit!

Nëna e Fatbardhes kaloi me sukses operacionin! Tashme ajo po hedh hapat e para, ajo po ecen duke u rikthyer ne jeten normale! Lotet e hidherit te Fatbardhes u kthyen ne lot gëzimi! Zoti i shperblefte bamiresit!

B5236111-5A7A-4AE5-8B7A-C8D470AF8794

Emisioni i fundit i këtij sezoni në “Shqiptarët për Shqiptarët ” dhuron emocione të forta.

Të premten në orën 21:00 u transmetua si çdo javë emisioni “Shqiptarët për Shqiptarët “. Këtë herë ishte dhe nata e fundit live për këtë vit duke sjellë kështu dhe një pauzë të emisionit për disa javë .

Shumë ngjarje ndodhën mbrëmjen e së premtes ku u dhuruan dy shtëpi , njëra në Mitrovicë të Kosovës e tjetra në Barbullush të Shkodrës.

Gjithashtu u rikthyen në kujtesë dhe rastet e dy operacioneve që u kryen me sukses , raste këto të paraqitura në emisionin “Shqiptarët Për Shqiptarët ” disa javë më parë.

Pjesë e emisionit ishte dhe Shpresa , nëna me dy fëmijë jetim , e cila duhet të përballojë përveç sëmundjes së rëndë dhe jetesën e vështirë e vetme. Shqiptarët ju përgjigjen live thirrjes për ndihmë të Shpresës duke kontribuar rreth 15000$ për një orë.

Kështu mbyllet dhe ky fundvit në emisionin “Shqiptarët për Shqiptarët ” ku maratona e veprave të mira vazhdon të jetë në ritme shumë të larta.

A639EC9A-3231-4CD3-9B9C-74F724D6A4BD

Vazhdon inspektimi shtëpi më shtëpi në Thumanë .

Fondacioni Firdeus ka ngritur grupin e inspektimit të shtëpiave në Thumanë duke evidentuar kështu çdo shtëpi për dëmet që i ka shkaktuar tërmeti .

Secila shtëpi e dëmtuar në Thumanë do të shikohet imtësisht për çdo dëmtim dhe më pas do të bëhet plani për rindërtimin.